Využití mikroklimatické jódové solné jeskyně v balneoterapii

Originální léčivá solná jeskyně je zhotovena výhradně ze soli z Mrtvého moře (původ: Jordánsko). V jeskyni vzniká intenzivní mikroklima, které je obdobou klimatu přímořské oblasti se silným mořským aerosolovým komplexem. Ovzduší v jeskyni obsahuje vysokou koncentraci mikročástic soli s obsahem jódu a dalších prvků. Jejich uvolňování je dosahováno jednak zahříváním vrstvy soli na podlaze podlahovým vytápěním, ventilačním zařízením a regulací vlhkosti a teploty s cílem usnadnění vdechování mikročástic až do dolních cest dýchacích, jakož i jejich zachycení a lokální působení v horních dýchacích cestách. Svou intenzitou je tento proces mnohonásobně vyšší než v přírodním přímořském prostředí. Léčebná kúra v jeskyni trvá 45 minut, což podle množství vdechnutých částí odpovídá asi 3-dennímu pobytu u moře.

Vdechnuté mikročástice soli působí lokálně na dýchací cesty, podporují činnost řasinkového epitelu, usnadňují vykašlávání, ale rovněž se vstřebávají do krevního oběhu. Jód se snadno vdechuje díky odpařování a výrazně se uplatňuje jeho vasodilatační účinek (rozšíření cév). Odplavují se mediátory (zprostředkovatel) zánětu, zmírňuje se takto bolest, zlepšuje se prokrvení všech orgánů, včetně pohybového ústrojí. Dochází i k pozitivnímu ovlivňování kůže, na kterou během procedury nasedne mikrofilm soli, který zvyšuje hydrataci kůže, podporuje očistu kůže, včetně odstranění různých cizorodých látek a mrtvých kožních buněk. Podporuje se prokrvení pokožky, normalizace rovnováhy pH kůže, uplatňují se protizánětlivé účinky, zvyšuje se odolnost vůči infekcím a volným radikálům. Sůl pomáhá kůži vyhlazovat, obnovuje se přirozené napětí kůže, což jí dodává přirozený, hedvábný vzhled. Patrný je i efekt proti celulitidě.

Doporučené indikace:

  • Choroby cest dýchacích, astma bronchiale, onemocnění plic, chronické bronchitidy, záněty nosních dutin, horních i dolních cest dýchacích, respirační alergie u dospělých i dětí
  • Choroby zažívací soustavy, především vředová choroba žaludku a duodena, záněty tlustého střeva, M. Crohn
  • Choroby krevního oběhu, hypertenze, ischemická choroba srdeční, včetně stavů po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy
  • Dermatologická onemocnění, kožní alergie, psoriasis vulgarit, dermatitidy u dospělých i dětí
  • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
  • Revmatická onemocnění, terapie zmírňuje zánět, snižuje hladinu bolesti
  • Dysfunkce vegetativního systému
  • Některé poruchy psychiky, neurózy, stavy vyčerpanosti po prodělaném akutním i chronickém stresu, syndrom zimní deprese (SAD)
  • Poruchy imunity u dospělých i dětí
  • Pobyty osob trpících nedostatkem jódu, včetně těhotných žen a dětí

Kontraindikace absolutní:
Do jeskyně není dovolen vstup s jakýmkoli akutním, infekčním onemocněním, akutní TBC, s různými formami nemocí z nachlazení, chřipkou, rýmou, akutním kašlem, aj.

Kontraindikace relativní:
Osobám se zvýšenou funkcí štítné žlázy, onkologickým onemocněním, závažnými nemocemi ledvin je doporučeno první vstup do jeskyně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

J. Mikula, J. Twardziková
(Slovenské liečebné kúpele Piešťany)