Využití mikroklimatické jódové solné jeskyně v balneoterapii

Originální léčivá solná jeskyně je zhotovena výhradně ze soli z Mrtvého moře (původ: Jordánsko). V jeskyni vzniká intenzivní mikroklima, které je obdobou klimatu přímořské oblasti se silným mořským aerosolovým komplexem. Ovzduší v jeskyni obsahuje vysokou koncentraci mikročástic soli s obsahem jódu a dalších prvků. Jejich uvolňování je dosahováno jednak zahříváním vrstvy soli na podlaze podlahovým vytápěním, ventilačním zařízením a regulací vlhkosti a teploty s cílem usnadnění vdechování mikročástic až do dolních cest dýchacích, jakož i jejich zachycení a lokální působení v horních dýchacích cestách. Svou intenzitou je tento proces mnohonásobně vyšší než v přírodním přímořském prostředí. Léčebná kúra v jeskyni trvá 45 minut, což podle množství vdechnutých částí odpovídá asi 3-dennímu pobytu u moře.

Vdechnuté mikročástice soli působí lokálně na dýchací cesty, podporují činnost řasinkového epitelu, usnadňují vykašlávání, ale rovněž se vstřebávají do krevního oběhu. Jód se snadno vdechuje díky odpařování a výrazně se uplatňuje jeho vasodilatační účinek (rozšíření cév). Odplavují se mediátory (zprostředkovatel) zánětu, zmírňuje se takto bolest, zlepšuje se prokrvení všech orgánů, včetně pohybového ústrojí. Dochází i k pozitivnímu ovlivňování kůže, na kterou během procedury nasedne mikrofilm soli, který zvyšuje hydrataci kůže, podporuje očistu kůže, včetně odstranění různých cizorodých látek a mrtvých kožních buněk. Podporuje se prokrvení pokožky, normalizace rovnováhy pH kůže, uplatňují se protizánětlivé účinky, zvyšuje se odolnost vůči infekcím a volným radikálům. Sůl pomáhá kůži vyhlazovat, obnovuje se přirozené napětí kůže, což jí dodává přirozený, hedvábný vzhled. Patrný je i efekt proti celulitidě.

Doporučené indikace:

  • Choroby cest dýchacích, astma bronchiale, onemocnění plic, chronické bronchitidy, záněty nosních dutin, horních i dolních cest dýchacích, respirační alergie u dospělých i dětí
  • Choroby zažívací soustavy, především vředová choroba žaludku a duodena, záněty tlustého střeva, M. Crohn
  • Choroby krevního oběhu, hypertenze, ischemická choroba srdeční, včetně stavů po infarktu myokardu, periferní oběhové poruchy
  • Dermatologická onemocnění, kožní alergie, psoriasis vulgarit, dermatitidy u dospělých i dětí
  • Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza
  • Revmatická onemocnění, terapie zmírňuje zánět, snižuje hladinu bolesti
  • Dysfunkce vegetativního systému
  • Některé poruchy psychiky, neurózy, stavy vyčerpanosti po prodělaném akutním i chronickém stresu, syndrom zimní deprese (SAD)
  • Poruchy imunity u dospělých i dětí
  • Pobyty osob trpících nedostatkem jódu, včetně těhotných žen a dětí

Kontraindikace absolutní:
Do jeskyně není dovolen vstup s jakýmkoli akutním, infekčním onemocněním, akutní TBC, s různými formami nemocí z nachlazení, chřipkou, rýmou, akutním kašlem, aj.

Kontraindikace relativní:
Osobám se zvýšenou funkcí štítné žlázy, onkologickým onemocněním, závažnými nemocemi ledvin je doporučeno první vstup do jeskyně konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

J. Mikula, J. Twardziková
(Slovenské liečebné kúpele Piešťany)

Příspěvek vytvořen 6

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek